O czym warto wiedzieć - zarabianie na stronie internetowej

Zarabianie na stronie to jeden z tych tematów, który z całą pewnością interesuje tych co planują założyć stronę www lub już ją posiadają. W artykule tym mowa o stronach tematyczanych, a nie o sklepach lub oferujących jakieś usługi bezpośrednio związane z zarabianiem. To czy da się zarobić na stronie decyduje kilka czynników oto one:

  • ruch na Twojej stronie

  • temat Twojej strony

  • charakterystyka Twojej strony

  • model zarobku

 

Rucha na stronie, czyli ilość odwiedzających przekłada się na Twoje zarobki, bo czym większa ilość odwiedzających tym większe prawdopodobieństwo zainteresowania się reklamą. Temat też jest ważny, są tematy mnie lub bardziej dochodowe i takie które bardziej skłaniają do zainteresowania się reklamą lub mniej. Są też różne formy zarobku, zwane modelem rozliczeń. I tak można zarabiać na klikaniu internautów w reklamy(płatność za klik), za jakąś akcje(lead) jak np. rejestrację w serwisie. Są też programy partnerskie, które oferują jednorazową płatność za pozyskanie klienta, lub prowizję od sprzedaży.

 

Zarabiaj na klikaniu w reklamy

W przypadku czerpania dochodu od klikania w reklamy to prym wiedzie platforma reklamowa Google – Adsense, to właśnie ich reklamy widnieją na większości stron. Adsense oferuje największe stawki, nie jest rzadkim, że za jedno kliknięcia w reklamę można dostać 1 zł a nawet więcej, gdzie konkurencja oferuje przynajmniej połowę mniej. Co do konkurencji w modelu płatności za kliknięcia warto wymienić takie sieci reklamowe jak Adkontekst czy OnetKontekst.

Aby korzystać z takich platform reklamowych, trzeba się zarejestrować, pobrać reklamy i wstawić je na swojej stronie. W takich sieciach, nie mamy wpływu na wyświetlane reklamy, są one dobierane automatycznie do treści strony i do zainteresowań internauty(wyszukiwarki gromadzą dane, na jakie strony wchodzisz i wyświetlają reklamy o podobnej tematyce).

 

Aby zarobić na modelu płatności za klikanie musimy mieć sporą odwiedzalność naszej strony. Tak naprawdę ludzie rzadko klikają w reklamy, nie lubią ich, dlatego klikalność może być mała. Ta zależy również od tematu, rozmieszczenia reklam na stronie, a nawet wyglądu strony. Jednak musisz być przygotowany, że w reklamę średnio kliknie 1 osoba na 100(co i tak jest dobrym wynikiem), pomnóż to przez użytkowników odwiedzających witrynę oraz średnią stawkę za klik( powiedzmy 0,50 zł) i otrzymasz odpowiedz o możliwości zarobku na tym modelu.

 

Programy partnerskie

Drugim bardzo popularnym sposobem są programy partnerskie nazywane również afiliacyjnymi. W przeciwieństwie do modelu CPC( Cost Per Click), programy partnerskie płacą najczęściej prowizję za sprzedaż. Wygląda to tak, że rejestrujesz się w np. W programie partnerskim sklepu z zabawkami, reklamujesz na stronie zabawki, ktoś klika w baner lub link, przechodzi do sklepu i coś kupuje. Ty wtedy otrzymujesz prowizję, która waha się zwykle w granicach 10 %. Z kolei korzystając z programu partnerskiego banku, możesz otrzymać określoną kwotę za pozyskanie nowego klienta. Wiele firm i sklepów z różnej branży oferują programy partnerskiej, wystarczy tylko poszukać, lub skorzystać z sieci afiliacyjnej, czyli platformy skupiającej wiele programów partnerskich jak np. Webepartners czy Novem.pl. Programy partnerskie mają to do siebie, że aby móc na nich zarabiać, treść Twojej strony musi być ściśle dopasowana do reklamy.

 

Pozostałe metody

Wielu ludzi myśli, że są firmy które płacą za samą obecność reklamy na stronie, jednak praktycznie jest to niespotykany model płatności, choć po części stosowany przez sieć Adtaily, gdzie można zaoferować miejsce reklamowe na swojej witrynie za określoną sumę, jednak z opinii i doświadczeń wynika, że nie zarobisz na tym więcej niż w standardowym modelu płatności za kliknięcia.

 

Dla bardziej zdesperowanych jest jeszcze opcja handlu linkami pozycjonującymi, czyli odpłatne umieszczanie na swojej stronie linków do innych stron. Dlaczego dla zdesperowanych? Bo Google nie lubi handlu linkami, gdyż uważa to za sztuczne i nieturlane techniki wzmacniania witryny. Na silnej witrynie z wysokim Page Rank można zarobić, ale gdy Google się w jakiś sposób zorientuje że sprzedajesz linki, bądź pewny, że obniży Ci wskaźnik PR, a to on głownie decyduje o cenie linku.

To pokrótce o temacie zarabiania na stronie www. Masz więcej pytań. Napisz..