WebWave CMS - opis i test kreatora stron

WebWave CMS to stosunkowa nowa inicjatywa, jednak już teraz udało im się zdystansować większość konkurencji i uplasować na „górnej półce” kreatorów stron internetowych. Firma jest z Polski, a jej celem jest stworzenie profesjonalnego narzędzia do kreacji stron www, dzięki któremu bez kodowania będzie można zbudować dowolną stronę internetową.

I trzeba przyznać, że cel ten został zrealizowany. WebWave faktycznie umożliwia stworzenie strony www opartej o dowolną szatę graficzną , jaką sobie tylko wymyślimy. Nie narzuca nam żadnych schematów ani szablonowych rozwiązań, pozostawia zaś pełną dowolność tworzenia. A wszystko bez konieczności pisania nawet linii kodu HTML czy CSS. Kreator ten działa na zasadzie „przeciągnij i upuść”. Każdy element naszej strony możemy ustawić w dowolnym miejscu z dokładnością co do 1 px i za pomocą interfejsu zmienić wszystkie jego właściwości: od koloru, przez przeźroczystość, obramowanie po cień – wszystko wymaga raptem paru kliknięć. Narzędzie zgodnie z trendami funkcjonuje w metodzie WYSIWYG – „what you see is what you get” czyli „to co widzisz jest tym co otrzymasz”. Tak więc na ekranie kreatora, podczas procesu tworzenia, widzimy układ treści dokładnie tak jak będzie potem wyświetlany na finalnej wersji strony.

 

Jak widać WebWave CMS to prosty ale funkcjonalny i przydatny kreator.

Z czym to się je?

Kreator daje bardzo szerokie możliwości. Na stronie możemy wykorzystać szereg elementów, funkcji i różnych opcji, które w opisany wyżej sposób można dołączyć do naszego projektu. Mi osobiście przy poznawaniu tego narzędzia udało się znaleźć następujące rzeczy, jakie łatwo dołączałem do strony: menu strony (dowolnie konfigurowalne), pliki graficzne, galerie w kilku różnych formach (zwykłe, slidery, lightboxy), klawisze (np. kierujące do innej podstrony czy pliku, który można pobrać), teksty, dowolne graficzne kształty (sprawdzają się kapitalnie np. jako tło dużego napisu czy innego obiektu).

Poza takimi „typowymi” elementami, mamy też opcję kreacji bardziej strukturalnych elementów. Pierwsza rzecz to podstrony i tu bardzo miłe zaskoczenie, bo możemy mieć tych podstron dowolną liczbę. To pozytywnie odróżnia WebWave CMS od konkurencji, która często ogranicza nas w liczbie podstron, zwłaszcza jeśli nie wykupimy płatnych abonamentów.

Dalej mamy coś dla blogerów jak i wszystkich użytkowników dbających o częste aktualizowanie treści na stronie – artykuły i newsfeedy czyli listy artykułów. Artykułów tak samo możemy mieć dowolną liczbę, oraz co ciekawe, przypisać je do różnych kategorii. I gdy utworzymy box z artykułami, to na przykład na jednej podstronie możemy wyświetlać jedną kategorię, na innej drugą. Możemy też wyświetlać wszystkie. Pozwala to tworzyć naprawdę rozbudowane strony internetowe, w niczym nie odstające poziomem od tych realizowanych przez klasyczne kodowanie.

 

Dodatkowe funkcje do wgrania

Poza tymi elementami, mamy też sporo opcji dodatkowych. Możemy umieścić mapy google, pobawić się ustawieniami językowymi (to znaczy stworzyć stronę dla różnych wersji językowych), dołączyć system logowania do strony a nawet ograniczyć oglądalność danej podstrony tylko dla zalogowanych użytkowników (dobra rzecz dla firm zbierających maile). Mamy też formularze, w których możemy ustalić dokładnie jakie dane powinien wpisać klient – imię i nazwisko, mail, telefon czy dowolną inną wartość.

To wszystko? No właśnie nie. Mamy jeszcze player multimedialny pozwalający na wgrywanie własnych plików audio i wideo, jak i na odtwarzanie filmu z youtube.

Kapitalnym rozwiązaniem jest biblioteka mediów, do której wgrać można dowolne swoje pliki (zdjęcia, filmy, pdf-y), których potrzebujemy do pracy nad stroną.

Social-media czyli znak 21 wieku. Jak z tym w WebWave CMS? Całkiem dobrze, możemy dodać zarówno klawisz „lubię to” jak i system komentarzy z facebooka.

Na koniec muszę wspomnieć o 2 rzeczach, które są bardzo pomocne.

Pierwsza rzecz to kodowanie. Jak pisałem wyżej – nie trzeba tego znać, by w WebWave CMS tworzyć strony, jednak jeśli znasz HTML-a to nic nie stoi na przeszkodzie, aby w dowolnym miejscu dodać kod, który napiszemy (lub pobierzemy). Czyni to program jeszcze bardziej edytowalnym.

Druga sprawa – lista warstw. Dzięki niej możemy dokładnie ułożyć plan strony, co na czym powinno się wyświetlać, np. aby szare tło wyświetlało się pod półprzezroczystym zdjęciem a nie na nim.

 

Niech nas znajdą czyli co z SEO?

Tworzenie strony to jedno a kwestia tego jak potem dotrą do niej klienci – drugie. Wszystkie nowoczesne i zaawansowane kreatory udostępniają edycję opcji SEO, jak jest z tym w WebWave? Według mnie bardzo przyzwoicie, bez kłopotu ustawiłem dla strony i poszczególnych podstron meta dane czyli tytuły i opisy pod wyszukiwarkę. Możemy też ustalić adresy podstron, czy tytuły alt i opisy dla naszych zdjęć.

No i na koniec Google Analytics, w końcu nie po to rzeźbimy parę dni (albo i dłużej…) stronę, żeby potem zupełnie nie wiedzieć kto ją odwiedza i jak się na niej zachowuje. Na szczęście kod śledzenia możemy łatwo zaimplementować, co rozwiązuje ten problem.

 

Dowolna edycja

Siłą WebWave CMS jest wysoki poziom edytowalności projektu i możliwość szybkiego wprowadzania zmian. Strony tworzone w klasyczny sposób (czyli poprzez kodowanie), w zaawansowanej fazie projektowania zazwyczaj nie są już możliwe do wprowadzenia większych zmian. Tutaj jest inaczej, kreator pozwala nam zarówno zmieniać układ czy rozmieszczenie poszczególnych elementów, jak i mocno ingerować w nie same. Zmiana wielkości, koloru, czcionki, fontu, przezroczystości, efekty graficzne, linkowanie, cieniowanie, dopełnienie – to wszystko jest dostępne.

Strona pozwala łatwo tworzyć stopki i szablony wyświetlane dla wszystkich podstron.

Definiować i edytować możemy nawet style tekstu (na przykład styl tekstu podlinkowanego, na który najechał kursor).

 

Nie ma nic za darmo

Każdy kreator oferuje pakiety płatne, w końcu to normalne firmy, które muszą zarabiać na siebie. Nie inaczej jest z WebWave CMS.

Choć, co ciekawe, już pakiety darmowe dają sporo możliwości. Po pierwsze nie mamy w nich żadnych ograniczeń w edycji strony i dodawaniu elementów (a to takie oczywiste nie jest vide zwłaszcza zagraniczne, duże firmy), możemy wgrać dowolną liczbę plików czy utworzyć dowolną liczbę podstron. Możemy wreszcie opublikować stronę i to bez ograniczeń czasowych. Niestety – wyłącznie za darmo zrobimy to tylko w subdomenie webwavecms.com i to z losowym adresem.

Gdy chcemy podpiąć własną domenę (lub dopiero ją zarejestrować) to musimy wykupić pakiet premium. Ten kosztuje zaś 16 złotych miesięcznie, więc bardzo przystępnie.

Jest też specjalny pakiet agencyjny, dedykowany dla tej grupy, która z istnienia WebWave CMS powinna być najbardziej zadowolona – czyli dla wszystkich profesjonalnych webmasterów, grafików i twórców stron.

 

Czy ja sobie z tym narzędziem poradzę?

Mam świadomość, że sporo osób po przeczytaniu tego tekstu może obawiać się czy WebWave CMS jest narzędziem dla nich odpowiednim i czy nie będzie zbyt skomplikowane. Otóż twórcy tego narzędzia zadbali, aby ilość możliwości nikogo nie przytłoczyła. Kreator jest więc naprawdę bardzo intuicyjny i łatwy w obsłudze.

Dodatkowo, jeśli w trakcie pracy trafisz na jakikolwiek problem możesz skorzystać ze świetnej i rozbudowanej „bazy wiedzy”, czyli poradników dotyczących chyba każdej funkcji i elementu w tym kreatorze. Jeśli i to będzie za mało, cały czas można porozmawiać z kimś na online chacie, albo telefonicznie. I wszystko to oczywiście po polsku.

Do tego sam kreator jest bardzo stabilny i szybki, co ucieszy wszystkich pracujących na ciut starszych komputerach czy mających wolniejsze łącze.

Podsumowanie:

Plusy

Minusy
 • Intuicyjny interfejs
 • Dużo elementów i funkcji
 • SEO
 • Praktycznie brak ograniczeń przy tworzeniu różnego rodzaju elementów graficznych
 • Stabilność programu
 • Konfigurowalność i edytowalność
 • Publikacja strony za darmo (w subdomenie)
 • Niskie ceny
 • Doskonała pomoc techniczna
 • Brak możliwości tworzenia stron responsywnych (twórcy mówią, że już nad tym pracują)
 • Tylko 27 szablonów do wyboru (ale każdy z nich można dowolnie dostosować)

Załóż stronę w Webwave CMS >>>