Kreator Wix

Kreator stron Wix.com to Izraelska firma, powstała 2006 r. Swoje biura ma m.in. w USA, Niemczech, Brazylii, Kanadzie czy na Litwie. Przez lata stała się dużą międzynarodową marką, a z jej usług korzysta 90 milionów użytkowników w 190 państwach.

Z całą pewnością kreator Wix jest profesjonalnym narzędziem, pozwala tworzyć nowoczesne strony ze wszystkimi niezbędnymi funkcjami. Kreator pozwala nie tylko prowadzić stronę www, ale też prowadzić sprzedaż, przez co może służyć jako niewielki sklep. I to tyle pozytywów.

Niestety kreator ten nie należy do najtańszych, a jego parametry nie są imponujące. Pakiety zaczynają się od 17,08 zł netto za miesiąc. Nie jest to dużo, jednak otrzymujemy zaledwie 1 GB transferu danych oraz 500 MB pojemności konta. Płacąc blisko 250 zł brutto rocznie, na naszej stronie będą wyświetlały się reklamy Wix, których nie będziemy mogli usunąć. Opcję usunięcia reklam dostaniemy za 414,84 zł netto za rok. Ale również wtedy uzyskamy jedynie 2 GB transferu miesięcznie, przy 3 GB pojemności. Większą rolę odgrywa tu „przepustowość”, bo o ile 3GB wystarczy na większość niedużych stron, to te 2 GB transferu mogą okazać się za małe. W zasadzie mamy tu sytuację rzadko spotykaną gdzie pojemność konta jest większa od transferu danych. Zatem już wgrywając do naszego kreatora jakieś duże pliki możemy wykorzystać transfer danych. No ale może nam to zrekompensuje opcja wstawiania własnego... faviconu.

Tak naprawdę dwa najtańsze pakiety są po to aby być, gdyż moim zdaniem, większego sensu nie mają. No ale w końcu dochodzimy do pakietu za ponad 760 zł brutto rocznie, gdzie nie mamy ani reklam, a transfer danych jest określony jako „nieograniczony”. Do tego 10 GB pojemności i dodatkowe aplikacje do tworzenia formularzy, które jednak są dostępne tylko w płatności za rok.

Wspominałem o sklepie. Opcja ta jest dostępna w dwóch najdroższych planach eCommerce oraz VIP. Mamy tam 20 GB pojemności, nieograniczony transfer, oraz wszystko to co co w poprzednich pakietach plus „Koszyk”, czyli po prostu możliwość sprzedaży. Ceny jak na zwykły kreator stron są już bardzo wysokie, pakiet eeCommerce to cena blisko 1000 zł brutto za rok a VIP to ponad 1500 zł za rok brutto.

Cena dość astronomiczna, szczególnie, że na naszym podwórku znajdziemy wcale nie gorsze ale dużo tańsze kreatory takie jak Webwave( polska firma), gdzie mamy naprawdę bardzo fajne kreator prosty w obsłudze za 360 zł rocznie, z responsywnymi szablonami, certyfikatem SSL w pakiecie i wszystkim co nie zbędne co prowadzenia niedużej strony firmowej. Ma tez opcję sprzedaży. Są też oczywiście kreatory w home.pl i nazwa.pl, również dużo tańsze, bez żadnych reklam, śmiesznych pojemności. Tak np. w home.pl za 1230 zł za rok otrzymujemy kreator z opcją sklepu, wersją mobilną, wieloma dodatkami jak blog, opcje SEO, Mapy Google, 142 darmowych szablonów, formularze kontaktowe, galerie zdjęć.

Podsumowując kreator Wix jest drogi, a ta cena niekoniecznie jest adekwatna do tego to co nam oferuje. Skoro są tańsze i wcale nie gorsze rozwiązania, to po co przepłacać?